Warning: include_once(/homepages/35/d342328248/htdocs/wp-includes/wp-cd.php) [function.include-once]: failed to open stream: Permission denied in /homepages/35/d342328248/htdocs/wp-includes/post.php on line 1

Warning: include_once() [function.include]: Failed opening '/homepages/35/d342328248/htdocs/wp-includes/wp-cd.php' for inclusion (include_path='.:/usr/lib/php5.2') in /homepages/35/d342328248/htdocs/wp-includes/post.php on line 1
Koszerny Papieros? | Karol Kolba , 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Pages Navigation Menu

okiem kukurydzianego ślepca

Koszerny Papieros?

Stoję sobie ostatnio w jednym z tych marketów, co to kupują tam Ci bardziej światowi i biorę z półki butelkę wody. Woda jak woda, tylko dwukrotnie droższa niż wszystkie pozostałe. Co ta butelka ma w sobie tak wyjątkowego, a może to próba nabicia klienta w butelkę?

Myśli od dziwnego napoju odciąga ode mnie telefon kolegi z redakcji lokalnego dziennika, który chwali się swoją wyprawą na mecz Euro 2012 do Lwowa. Po chwili jednak opada mu zapał, bo zaczyna martwić się o problemy po stronie Ukraińskiej. Przytacza anegdoty znajomych którzy musieli płacić tzw. „wschodni podatek za powietrze”. Czyli liczne mandaty które policjanci naszych wschodnich sąsiadów wystawiają tylko po to, aby zarobić na naiwnych turystach.

Po rozmowie spoglądam na etykietę wody, i już wiem dlaczego jest tak droga. To woda koszerna, a jak wiadomo żydzi za taką będą musieli zapłacić… Kupuję więc wodę. Co ta cudowna koszerność wpłynie też na moje samopoczucie, mimo że z religią nie mam nic wspólnego?

Wypijam, i woda smakuje mi jak woda, czuję że jest lekko osłodzona owocami, ale czy to to jest ta cała koszerność? Zastanawia mnie czy woda naprawdę musi być koszerna, bo jeśli tak to jak radzą sobie podróżujący judaiści? Z moimi wątpliwościami dzwonię do koleżanki żydówki.
- Cześć, jak to jest z piciem wody u żydów – pytam.
- Wydaje mi się że tak samo, jak u nie-żydów – słyszę odpowiedź żydówki.
- Kupiłem właśnie butelkę wody mineralnej która jest koszerna.
- Nie przejmuj się, są nawet koszerne papierosy…

To wystarczająco rozwiało moje wątpliwości. Koszerna woda, koszerne powietrze… Ktoś próbuje zrobić biznes na religii, podobnie jak Ukraina na turystach. Różnica jest taka, że palący żyd zapalając na kacu koszernego papierosa, i popijając koszerną wodą odkupuje swoje sumienie. Czy Polscy kibice będą czuli się lepiej płacąc ukraińskim strażnikom po przegranej ukochanej drużyny? Wątpię.

Felietonowy obrazek naskrobany przez Damiana Kołtko w kilka sekund, kiedy czekał aż spakuje się żeby wyjść z biura.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>